דכדוך, דכאון חורף

החורף כאן ואי אפשר לפספס שהשנה הוא הגיע במלוא עוצמתו ועם כל מה שיש לחורף 'אמיתי' להציע.

בדרך כלל החורף הישראלי הוא חורף 'בקטנה', לא זכור לי חורף עם כל כך הרבה ימים גשומים, כבר הרבה זמן. הסערות, הסופות, השטפונות וההצפות נראים כמו חורפים שקורים במדינות אחרות.

יש אנשים שאוהבים את החורף. הם פורחים בו, הקור בא להם בטוב, הגשם לא מאוד מפריע להם והם ממשיכים פחות או יותר בשגרת החיים שלהם. לא רק שגרת עבודה או לימודים ובית. הם ממשיכים לצאת, לעשות פעילות גופנית ולבלות. הם לא מרגישים שונה לעומת העונות האחרות, החמות.

יש אנשים שהקור והגשם, האפרוריות החורפית ושעות החושך הארוכות גורמים להם לירידה במצב הרוח. השמש המחייכת נעלמת ואיתה התחושות הטובות שלהם. יש מי שסובלים מדכדוך ויש אפילו מי שסובלים מ"דיכאון חורף". זוהי הפרעה רגשית עונתית עם תופעות שדומות לדיכאון. למשל, תחושת עייפות וחוסר אנרגיה, חרדה מוגברת, חוסר מוטיבציה וחוסר רצון לצאת מהבית ולעשות דברים שבדרך כלל נהנים מהם, חוסר תיאבון או תיאבון מוגבר, התרחקות והסתגרות חברתית, נטייה להשאר בבית מכורבלים ועטופים, ועוד.

דיכאון חורף עם התופעות שמלוות אותו, הוא לא גזרת גורל. יש פתרונות כדי למזער את התחושות האלה. הדבר הראשון שיש לעשות הוא בדיקות דם.

לבדוק מה מצב הויטמין B12, מה מצב בלוטת התריס – הורמון ה-TSH ומה רמת ההמוגלובין בדם.
אם התוצאות מראות רמה לא תקינה, כלומר הערכים הנמוכים של הטווח, היא משפיעה לרעה על מצב הרוח שלנו.

הדבר השני שיכול לעזור ולשפר את המצב, תשומת לב לתזונה. עונות השנה השונות משפיעות על בחירת סוגי המזונות בתפריט. מומלץ להוסיף מרקים חמים, ירקות כתומים, ג'ינג'ר ודייסת קוואקר. מבחינת שתייה, חליטת קינמון עם מעט דבש או סיידר תפוחים ביתי ימתיקו את העונה הקרה.
עם התזונה, חשוב שלא לוותר ולהקפיד על שגרה של פעילות גופנית. בין אם היא בבית ובין אם היא בחדר כושר או בסטודיו היא ממריצה ומחזקת את הגוף, עוזרת להעלות את רמות הסרוטנין והאנדורפינים ומשפיעה לטובה על מצב הרוח, היא ממריצה ומחזקת גם את הנפש. השילוב של תזונה נכונה ופעילות גופנית מחזק את מערכת החיסון.

פתרון נוסף לחזק ולרומם את הנפש בחורף, הוא להגיע אלי לקלניקה. בקליניקה החמימה והנעימה שלי, אני מתאימה תמציות פרחי באך אישיות שעוזרות להתמודד עם התחושות שמלוות דכדוך ודכאון חורף. התמציות יעזרו לכם להרגיש את החורף בצורה אחרת לעומת חורפים אחרים, לקבל מתיקות לחיים, להרגיש שרמת המוטיבציה עולה, לחזק את תחושת הביטחון, לחוות פחות רצון להסתגר, פחדים וחרדות.

שיהיה חורף נעים וחמים, ושנראה במהרה את השמש.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן